NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ AKPINARLILAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI İMO BURSA ŞUBE’YE ANLATTI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 NİSAN 2018, SALI   

39

AKPINARLILAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI İMO BURSA ŞUBE’YE ANLATTI

    Yayına Giriş Tarihi: 30.03.2017   Güncellenme Zamanı: 30.03.2017 16:56:19  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.03.2017 16:55:29

Akpınar Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Yardımlaşma Derneği üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu`nu ziyaret etti.

Akpınar Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Yardımlaşma Derneği üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu`nu ziyaret etti.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Yönetim Kurulu Sekreter üyesi Mustafa Er, Sayman üyesi Ayşe Asena Dişbudak, Yönetim Kurulu üyesi Hatice Müjgan Elmas ve Aydın Ürün`ün hazır bulunduğu ziyarette Akpınar Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mutlu Altın, dönüşüm çalışmalarını anlattı.

Altın, 1050 Konutlar ve Akpınar Mahallelerindeki konutların planlı ve yeşil alana sahip olmasına rağmen depreme dayanıksız olduğunu belirterek, depreme dayanıklı binalarda oturmak istediklerini dile getirdi.

‘Biz planlı, yeşil alanları, sosyal donatı alanları ile örnek bir proje olmasını istiyoruz` diyen Altın, 10 bin nüfusun bölgede yaşadığını belirterek, dönüşüm ile nüfusun 20 bine çıkacağını, 2 bin 390 konutta yüzde 50`lik artış gerçekleştirileceğini ve projeye hastane, okul, ticaret alanlarının ekleneceğini aktardı.

Başkan Albayrak: "0,50 Emsal Artışı Adaletsizlik"

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, parsel bazında emsal artışına karşı olduklarını hatırlatarak, "Kentsel dönüşüm plan bütününde gerçekleştirilmeli. Şu an uygulanan 0,50`ye varan emsal artışı nedeniyle parsel bazında dönüşümler yapılıyor. Adaletsizliği ve yoğunlaşmayı beraberinde getiren emsal artışı neye göre veriliyor belli değil. İki ayrı parsel üzerinde konut olan ve dönüşüme giren alana 0,50 artış verilirken yan parsel mevcut emsalde kalıyor.  Aynı okul, aynı altyapı, aynı yeşil alan ama yüzde 50 nüfus artışı yaşanıyor. Bütüncül planlama olmadığı sürece bunun sıkıntısını ilerleyen dönemlerde çekeceğiz" dedi.

Albayrak, trafiği, altyapısı, yeşil alanı, sosyal donatı alanlarıyla çözülmüş, planlı, depreme dayanıklı, yeşil binalarında öne çıktığı bir projenin uygulanması gerektiğini vurgulayarak, sağlıklı bir projenin ortaya çıkması için teknik destek sağlayabileceklerini kaydetti. 

 

 


Okunma Sayısı: 49

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır