NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ KENTSEL DÖNÜŞÜM ANNE GÖZÜNDEN TARTIŞILACAK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 HAZİRAN 2018, PAZARTESİ   

26

KENTSEL DÖNÜŞÜM ANNE GÖZÜNDEN TARTIŞILACAK

    Yayına Giriş Tarihi: 09.05.2017   Güncellenme Zamanı: 09.05.2017 15:56:28  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.05.2017 13:59:00

İMO Bursa Şubesi, Bacıbey Kent Kültürü Derneği ile birlikte, 12 Mayıs 2017 Cuma günü gerçekleştireceği `Anne Gözüyle Kentsel Dönüşüm ve Toplumsal Değişim` konulu panel hakkında bilgi paylaşımında bulunmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, Bacıbey Kent Kültürü Derneği ile birlikte, 12 Mayıs 2017 Cuma günü gerçekleştireceği "Anne Gözüyle Kentsel Dönüşüm ve Toplumsal Değişim" konulu panel hakkında bilgi paylaşımında bulunmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.

BAOB`da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, şu açıklamayı yaptı;

"Türkiye`nin dördüncü büyük ili olan Bursa`nın kentsel anlamda birçok problemi vardır. Bu problemlerden ilk sıraya Deprem Riski ve buna bağlı olarak yapılması gereken Kentsel dönüşüm çalışmaları oturmaktadır.

Kentimiz 1980`lı yıllar ve sonrasındaki hızlı sanayileşme ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak köyden kente doğru yaşanan göç sonucunda hızlı bir şekilde çarpık yapılaşmıştır. Bunun sonucunda da kentimizdeki yaklaşık 650 bin konut stokunun yaklaşık yüzde 60`ı kaçak veya ruhsata aykırı yapılardan oluşuyor ve bu yapılar kent sakinleri için büyük bir risk yaratıyor.

İşte bu sorunları ve çözüm önerilerimizi Şube olduğumuz 1989 yılından beri sorumlu odacılık ve yönetim anlayışı çerçevesinde kamuoyuna sunduk. Ancak bu konuda toplum olarak başarılı olduğumuz söylenemez. Zira 1999 Büyük Marmara depreminin üzerinden 18 yıl geçmiş olmasına rağmen riskli yapı stokumuz olduğu gibi duruyor.

Konunun önemi ve hassasiyeti sebebiyle kentsel dönüşümü birçok alanda ele aldık, tartıştık ama kadınların ve annelerimizin gözünden bakmadık.  İMO Bursa Şubesi ve Bacıbey Kent Kültürü Derneği ile birlikte düzenleyeceğimiz panelimiz ile bu yıl Anneler Gününe farklı bir bakış açısı sunmak istiyoruz.

Gelecek nesilleri yetiştiren kadınlarımızın, annelerimizin fedakârlıklarından esinlenerek hazırladığımız ‘Anne Gözüyle Kentsel Dönüşüm ve Toplumsal Değişim` konulu panelimizi, gelecek nesillere bir hediye olarak değerlendiriyoruz.

12 Mayıs Cuma günü saat 14.00`da gerçekleştirilecek olan panelimize hem anne hem de akademik bakış açısıyla değerlendirebilecek bir birinden değerli üç panelistimiz olacak.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İnşaat Mühendisi Ayşe Asena Dişbudak`ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panele; TBMM Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkan Vekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, CHP İstanbul Milletvekili Yüksek Mimar Gülay Yedekci, MHP Kadın ve Aileden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı 24.ve 25. Dönem Eskişehir Mv. Ruhsar Demirel konuşmacı olarak katılacaktır. Tüm Bursa`yı panelimize bekliyoruz."

DİŞBUDAK, ANNELERİN KAYGISINA VURGU YAPTI

Basın toplantısında konuşan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ayşe A. Dişbudak da şunları söyledi:

"Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak pek çok platformlarda toplumun farklı kesimlerince birçok görüş dile getirilmekte; bu vesile ile de oldukça yoğun tartışmalara tanık olmaktayız. Ancak toplumun neredeyse yarısını oluşturan; değim yerindeyse "Yuva Kurucu" olan kadınlarımızın konu ile ilgili görüşleri yeteri kadar gündeme getirilememiştir.

Bilindiği üzere her yıl mayıs ayının 2`nci Pazar günü başlarımızın tacı annelerimizin günü olarak kutlanmaktadır. Bizlerde anneler gününden esinlenerek yaşamlarımızın her alanına dokunan ve dokunduğu her yeri güzelleştiren annelerimizin gözünden Kentsel Dönüşümü konuşalım istedik.

Her anne gibi benim de çocuklarım kapıdan dışarı her adım attıklarında yüreğim birçok kaygı ile doluyor. Trafiğin keşmekeşinden, her geçen gün biraz daha makineleşen duyarsız insanlıktan, sokakta oyun imkânı olmadığı için bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalara bağımlı, gerçek hayatta insanlarla iletişim kurmakta problem yaşayan, bizim mutlu çocukluğumuzda yaşadığımız diz yaralarını hiç bilmeyen, belki çok teknik donanımlı ama hiçbir zaman gerçek çocuk ve gerçek genç olamayacak, asosyal bireyler olmalarından da çok korkuyorum."

"DAHA YAŞANILABİLİR ALANLAR DIŞINDA BİRŞEY KONUŞMUYORUZ"

Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar da "Her yıl anneler günü ile ilgili çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu yıl da farklı bir anneler günü etkinliği yapma hedefiyle yola çıkarak böyle bir panele imza atacağız. İMO Bursa Şubesi ile gerçekleştireceğimiz programda 3 farklı etkinliğe imza atacağız. Bunlardan biri "Anne Gözüyle Kentsel Dönüşüm ve Toplumsal Değişim" konulu panel. Özellikle kentsel dönüşümden bahsedildiğinde daha yaşanılabilir alanlar dışında her şeyi konuşuyoruz. Bunun içinde yaşayan kadınlar, çocuklar ve engelliler ile ilgili hiçbir şey konuşulmuyor. Umarım bu panelde kadınların gözünden kentsel dönüşüme farklı bir yön kazandırır ve kentsel dönüşümde kadın, çocuk ve engelli anlamındaki sorunları da masaya yatırırız."

19 MAYIS`TA GENÇLİK GECESİ DÜZENLENECEK

İMO Bursa Şubesi Gençlik Komisyonu Başkanı Yiğithan Toksöz de panelin hemen ardından 17 Mayıs 2017 tarihinde artık geleneksel hale gelen 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Gecesi düzenleyeceklerini ifade etti.


Okunma Sayısı: 59

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır