NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ PROF. DR. AHMET TOPÇU`DAN MÜHENDİS VE MÜHENDİS ADAYLARINA TAVSİYELER ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

37

PROF. DR. AHMET TOPÇU`DAN MÜHENDİS VE MÜHENDİS ADAYLARINA TAVSİYELER

    Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.11.2017 17:23:18  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.11.2017 17:22:08

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Topçu`nun, sunduğu ‘Yapılarda Deprem Düzensizlikleri` semineri mühendis adaylarının ve üyelerimizin katılımıyla gerçekleşti.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Gençlik Komisyonu, tarafından düzenlenen seminerde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Topçu, deneyimlerini inşaat mühendisi adaylarına ve üyelere aktardı. ‘Yapılarda Deprem Düzensizlikleri` seminerini veren Prof. Dr. Topçu, depreme karşı yapılarda dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Yapı teknolojilerinin geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Topçu, dünyanın artık kendiliğinden yerleşen akıllı betona geçtiğini Türkiye`nin bu teknolojinin gerisinde kaldığını söyledi.

Türkiye`de artan beton üretimine değinen Topçu şunları söyledi:

"1999 yılı ve sonrası Türkiye`de üretilen ve tüketilen beton miktarı 26 milyon metreküp, 2013`te bu 102 milyon metreküpe ulaşmış. 2017 yılının verileri tahmini 120 milyon metreküp. Kişi başına 1,3 metreküp beton tüketiliyor. Tüm Avrupa`nın ortalaması ise 0,6 metreküp. Türkiye`de muazzam fark var. Demek ki biz dağı taşı betonluyoruz. Ama öğrencilerim işsiz, asgari ücret alıyor. Nasıl oluyor? Tabi bu tabladan çıkartacağımız sevindirici bir şey var. 1996 yılına kadar betonların yüzde 96`sı C14, günümüzde bu beton sınıfı yasak. 2013 yılında bu betonların tüketimi yüzde 13`te kalmış. Dünyada yıllara göre beton dayanımlarının seyrine bakarsak. 1900 ile 1930 arasında dünyada yeterli bir beton yönetmeliği yok. Üretilen ve tüketilen betonun dayanımı 5 ile15 mega paskal arasında, çok düşük. Uygulamada kullanılan en alt sınıf. Yönetmelikler çıktıkça beton dayanımları C50`lere kadar çıkmış ama kullanılan beton gene alt sınıfta kalmış. 2000`den sonra kullanılan betonun dayanımı ise aniden yükseliyor. Bu neden böyle olmuş? Depremin bize verdiği ders."

TAŞIYICI SİSTEMDEKİ PROBLEMLER İNŞAAT MÜHENDİSİNİN SORUMLULUĞU

Analiz yöntemlerinin geliştiğini kaydeden Prof. Dr. Topçu, "Kolonların yeri, boyutlarının nasıl olacağının sorumlusu da, yetkilisi de mimardır. Binanın taşıyıcı sisteminde problem olduğunda sorumlu inşaat mühendisidir" dedi.

İyi ve kötü binaları anlatan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Topçu şu tavsiyelerde bulundu:

"İnsan yapısı simetriktir, binalarda simetrik olmalı. Eğer mimari simetrik değilse burulmayı engellemeli ve rijitliği arttırmalısınız. Bir kesitin simetri ekseni varsa iyidir. Simetri ekseni bozuldukça depreme karşı dayanımı azalır. Depremde nasıl davranacağı belli olmaz. Biz eskiden projeleri bir haftada elle çözerdik şimdi yazılımlar ve bilgisayarlar bunun yerini aldı. Doğru olan mühendisin yazılımı araç olarak kullanması ama şu an yazılımlar mühendisleri yönetir hale geldi. Projeler bittiğinde tekrar göz gezdirilmeli. Hata var olup olmadığını bakılmalı."

TAŞIYICI SİSTEM KÖTÜ OLMAMALI

Taşıyıcı sistemi anlatan Prof. Dr. Ahmet Topçu, en iyi temelin iki yönde sürekli, kirişli, radye temel olduğunu belirterek, "Taşıyıcı sistem kötü ise hiçbir hesap bunu kurtaramaz. Düşey ve yatay yükler en kısa yoldan temele ulaşmalı, yapı içinde dolanmamalı" diye konuştu.

Yönetmeliklerin deneyimli kişiler tarafından hazırlandığını vurgulayan Topçu, mühendislerin yönetmelikleri göz ardı etmemesi gerektiğini kaydetti.  Topçu, insanın kendi hatasını bulmakta zorlanabildiğini bu nedenle de ikinci veya üçüncü bir gözün projeyi incelemesinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 284

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır