NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK, ÇEKİRGE MEYDANI İLE İLGİLİ UYARIDA BULUNDU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

12

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK, ÇEKİRGE MEYDANI İLE İLGİLİ UYARIDA BULUNDU

    Yayına Giriş Tarihi: 27.11.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.11.2017 11:23:31  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.11.2017 11:20:22

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Osmangazi Belediyesi tarafından planlanan ve proje yarışması düzenlenerek hazırlıklarına başlanan Çekirge Meydanı`nın, Uludağ Yolu güzergahında olduğunu hatırlatarak, `Uludağ çıkış yolunu, şehrin o damarını daralttığınızda yoğunluk artacaktır. Bu gelecekte büyük bir problem oluşturacak. Dolayısıyla orada adım atmadan önce Uludağ ulaşım yolunun alternatifi ortaya konularak bu projeye adım atılması gerekiyor` dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Osmangazi Belediyesi tarafından planlanan ve proje yarışması düzenlenerek hazırlıklarına başlanan Çekirge Meydanı`nın, Uludağ Yolu güzergahında olduğunu hatırlatarak, "Uludağ çıkış yolunu, şehrin o damarını daralttığınızda yoğunluk artacaktır. Bu gelecekte büyük bir problem oluşturacak. Dolayısıyla orada adım atmadan önce Uludağ ulaşım yolunun alternatifi ortaya konularak bu projeye adım atılması gerekiyor" dedi.

Çekirge Meydanı Mimari, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Tasarımı Proje Yarışması`nda Seçilen Projenin Kentsel Aktörlerce Değerlendirilmesi çalışmasına İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak`da katılarak katkıda bulundu. Başkan Albayrak, Çekirge Meydanı`nda oluşan trafik, kamulaştırma ve tarihi değerlere dikkat çekerek, bölgedeki planlamanın bunlar göz önüne alınarak yapılmasını önerdi. Çekirge Meydanı`nın önemli bir güzergahta olduğunu söyleyen Albayrak, "Şehrin doğu- batı aksında çok büyük bir trafik yükü var. Aynı zamanda Uludağ`a çıkış yolu. Bu güzergahta sabah işe gitmek ve akşam eve gitmekte zorlanılıyor.  Bu nedenle trafik problemini düşünerek ve buna çözüm getirerek projeyi geliştirmek lazım. Mevcut hali ile Hamam Caddesi`nden aşağıya doğru iniş var. 1`nci Murat Caddesi`nden yukarıya da çıkış var. Çıkış ve iniş oluşturulmuş durumda. Yeni projeye baktığımızda Hamam Caddesi yayalaştırılmış, sadece 1`nci Murat Caddesi gidiş- dönüş olarak planlanmıştır. Uludağ çıkış yolunu, şehrin o damarını daralttığınızda yoğunluk artacaktır. Bu gelecekte büyük bir problem oluşturacak. Şehrin tansiyonunu arttırıyorsunuz. Dolayısıyla orada adım atmadan önce Çekirge Meydanı`nın veya Uludağ ulaşım yolunun alternatifi ortaya konularak bu projeye adım atılması gerekiyor. 1`nci Murat Caddesi`nden yukarı bir otobüsün çıktığını bir otobüsün indiğini düşünün şu an tek bir otobüs o yoldan yukarıya doğru zor çıkıyor dolayısıyla çok büyük bir problem haline gelebilir. Projeyi hazırlayanlar bunu da dikkate almalılar. Bu meydan için iyi bir düzenleme düşünülüyorsa mutlaka Uludağ Yolu`nun alternatifinin bulunması lazım. Bu da Osmangazi Belediyesi`nin görev alanı içerisine giriyor" diye konuştu.

"KAMULAŞTIRMA YAPILMADAN PROJE MAKYAJDAN ÖTEYE GİDEMEZ"

Çekirgenin tarihi bir kimliği bulunduğunun da altını çizen Başkan Mehmet Albayrak şunları söyledi:

"Eski kaplıca hamamları var fakat geçerken görebilmemiz mümkün değil. Ne geçerken ne de dönerken görebiliyoruz. Binalar önünü kapatmış. Amaç tarihi bir kimliği öne çıkartmaksa jürinin de ifade ettiği gibi bazı parsellerin kamulaştırılması lazım. Orada bir takım kamulaştırmalar yapılmadan buradaki meydan düzenlemesi sadece bir makyaj halini alır. Ciddi bir çalışma düşünülüyorsa bazı kamulaştırmalar yapılması lazım.  Dar bir bölge olan Selvili Cadde`den dönüşlerde trafik kazaları gerçekleşiyor. Dar olan bir yolu bu proje ile biraz daha daraltıyoruz. Bu doğru bir çözüm değil. Bu kıstasların mutlaka değerlendirilmesi lazım. Üst geçit bir köprü olarak çözülmüş, bir meydan yapılmış, aynı zamanda bir kaykay pistinden bahsediliyor. Meydanın tamamını kay kay pisti yapsanız ancak sığar nasıl sığdırılacağını merak ediyorum."

 

 


Okunma Sayısı: 110

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır