NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BİNALARDA SU YALITIMI VE KALİTE DENETİMİ, İMO BURSA’DA ELE ALINDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MART 2019, PAZAR   

34

BİNALARDA SU YALITIMI VE KALİTE DENETİMİ, İMO BURSA’DA ELE ALINDI

    Yayına Giriş Tarihi: 05.04.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 05.04.2018 11:35:35  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.04.2018 09:17:44

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER), Bursa’daki mühendisleri “Binalarda Su Yalıtımı Ve Kalite Denetimi” konusunda bilgilendirdi.

• İMO VE BİTÜDER, MÜHENDİSLERİ BİLGİLENDİRDİ.

• BİNALARDA SU YALITIMI VE KALİTE DENETİMİ, İMO BURSA`DA ELE ALINDI…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER), Bursa`daki mühendisleri "Binalarda Su Yalıtımı Ve Kalite Denetimi" konusunda bilgilendirdi.

"Binalarda Su Yalıtımı Ve Kalite Denetimi" semineri İMO Bursa Şubesi`nde gerçekleştirildi. İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Er, BİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz, BİTÜDER Teknik Komisyon Üyesi Jozef Bonfil`in yanı sıra çok sayıda mühendis ve diğer ilgililer katıldı.

Yapı güvenliğinin sağlanması adına birçok parametre ve gerekliliklerin olduğunu hatırlatan BİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz, su yalıtımının da bu parametreler arasında yer aldığına dikkat çekti.

Su yalıtımı ile ilgili yönetmenliğin hazırlandığını belirten Yılmaz, yönetmeliğin sadece binaları kapsadığını dile getirerek, yönetmenliğin detayları hakkında konuştu. Yılmaz ayrıca, yönetmeliğin ilgililer için çeşitli parametreler ve referanslar sağladığını kaydetti.

BİTÜDER Teknik Komisyon Üyesi Jozef Bonfil de "Binalarda Su Yalıtımı Ve Kalite Denetimi" hakkında teknik ve detaylı bilgiler verdi.

İki standarda göre üretim yapılıyor

BİTÜMLÜ örtülerde, iki ana standarda göre üretim yapıldığını söyleyen Bonfil, "Çatılarda yapılacak olan örtülerde 13707`ye göre, temellerde kullanılacak olan ürünlerdeyse 13969`a göre. Neden iki ayrı standart kullanılıyor? Çatılarda kullanılacak olan örtülerdeki performanslar ultraviyole ışıkları altında ve ısı altında örtü yaşlandırıldıktan sonra performans değerleri ölçülür. Temellerde kullanacağımız örtülerdeyse, zeminin asitli suları altında örtüler yaşlandırıldıktan sonraki performans değerleri ölçülür ve bu değerler, kullanıcının istifadesine sunulur. İşte haksız rekabet burada başlıyor. Üreticinin biri, sadece 13707`ye göre testlerini yaptırıyorken, sizlere temel kalıplarınız için de o örtüyü satabiliyor. Buna dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle etiketlerin üzerindeki kullanım yerlerini açık ve net olarak okumanız lazım. Bazı üreticiler ise aynı ürünü, ilk önce çatıya göre test ederler, ondan sonra temeldeki kriterlere göre test ederler, ondan sonra aynı ürünün üzerinde hem temelde hem çatıda kullanılabilir diye size beyanda buluyorlar. İşte o ürünleri alabilir, temelde veya çatıda, istediğiniz yerde ve rahatlıkta kullanabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

"Standartlarla en azından fikir sahibi olursunuz"

Uygulama kural standartları hakkında da bilgiler veren Bonfil, "Uygulama kural standartları içerisinde 4 ana grup var; Tasarım kuralları, uygulama kuralları, prensip detayları ve nokta detayları. Bu uygulama kural standartları içerisinde yer alıyor. Yani bitimlü örtünün ne olduğunu bilmeyen, nasıl uygulandığını bilmeyen bir kişi dahi, eğer bu standardı baştan sonra okursa, en azından bir bilgi sahibi olur. Bunu nasıl kontrol edeceğini yahut da yapılan uygulamanın doğru olup olmadığını, oradaki çözülmüş olan detayın doğru çözülüp çözülmediği konusunda en azından bir fikir sahibi olabilir" diye konuştu.


Okunma Sayısı: 77

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır