NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK: `KAÇAK YAPILAŞMA ENGELLENMELİ` ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 MART 2019, PAZARTESİ   

27

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK: `KAÇAK YAPILAŞMA ENGELLENMELİ`

    Yayına Giriş Tarihi: 25.09.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.09.2018 11:50:15  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.09.2018 11:49:58

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Mustafa Er, Sayman Üye Ayşe Asena Dişbudak, Yönetim Kurulu Üyesi Alper Dağdelen ve Ahmet Gönüllü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemalleddin Başaran`a nezaket ziyaretinde bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Mustafa Er, Sayman Üye Ayşe Asena Dişbudak, Yönetim Kurulu Üyesi Alper Dağdelen ve Ahmet Gönüllü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemalleddin Başaran`a nezaket ziyaretinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemalleddin Başaran`ı makamında ziyaret eden İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Müdürlüğü`nün çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İL MÜDÜRÜ BAŞARAN: "İMAR BARIŞINDA TAVİZİMİZ YOK"

İl Müdürü Başaran, İmar Barışı ile birlikte yoğun bir sürece girdiklerini belirterek, Bakanın da talimatı ile bu konunun suiistimal edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. "Bu konuda tavizimiz yok" diyen Başaran, 2017 ve sonrası yapıldığını tespit ettikleri 512 bina için yıkım çalışması başlatacaklarını bildirdi.

Yapı Denetim Sistemi`nin de Aralık ayından itibaren değişeceğini ifade eden Başaran, "Projeler şeffaf ve adil bir şekilde Bakanlık tarafından yapı denetim firmalarına dağıtılacak. İl Müdürlüğü olarak biz de denetimlerimizi sıkı bir şekilde sürdüreceğiz.  İşini iyi yapan ve yapmayan firmalarda denetimle ayrılmış olacak" dedi.

BAŞKAN ALBAYRAK: "YASA UMUT VERİCİ"

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak da, mevcut sistemde yapı denetim firmasının, parasını veren müteahhittin işini denetlemek zorunda kaldığını aktararak, artık denetimin daha bağımsız şekilde gerçekleşebileceğini kaydetti. Şube olarak her zaman meslektaşlarının problemlerini çözmek için çalıştıklarının altını çizen Başkan Albayrak, "Birçok meslektaşımız yapı denetim alanında faaliyet gösteriyor.  Yıllardır dile getirdiğimiz sorunun çözümü aşamasında yeni bir adım atıldı. Yapı denetim sistemine düzen getirecek yasa, eksikleri bulunmasına rağmen umut verici" diye konuştu.

BAŞKAN ALBAYRAK: "ASIL ÖNEMLİ OLAN KAÇAK YAPILAŞMAYI ENGELLEMEK"

Başkan Albayrak, projelerin yerinde ve doğru uygulanmasının sağlanabileceğini asıl önemli olanın kaçak yapılaşmayı engellemek olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Kent ve ülke değerlerinin korunması gerekli. Bu nedenle kaçak yapılaşmaya asla izin verilmemeli. Mevcut kaçak yapılarımızın da olası bir depremde yaşanacak felaketleri önlemek için bir an önce dönüştürülmesi gerekli."

İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Denetim Komisyonu Başkanı Ahmet Gönüllü ise yılbaşının yapı denetim sektörü için milat olacağını vurgulayarak, uzun zamandır bekledikleri bu uygulamanın sevindirici olduğunu dile getirdi.
Okunma Sayısı: 42

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır