NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BURSA ŞUBE’ DE KESME HASARLI BETONARME ELEMANLARIN YAPISAL ONARIMI SEMİNERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 NİSAN 2019, ÇARŞAMBA   

37

BURSA ŞUBE’ DE KESME HASARLI BETONARME ELEMANLARIN YAPISAL ONARIMI SEMİNERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.10.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.10.2018 15:36:01  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.10.2018 15:35:45

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Avşar, `Kesme Hasarlı Betonarme Elemanların Yapısal Onarımı` Seminerini gerçekleştirdi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Avşar, "Kesme Hasarlı Betonarme Elemanların Yapısal Onarımı" Seminerini gerçekleştirdi.

İMO Bursa Şubesi tarafından düzenlenen seminerde Doç. Dr. Özgür Avşar, sunum yaptı. Doç. Dr. Avşar, deprem konusunun inşaat mühendislerinin en önemli önceliği olması gerektiğini belirterek, "Deprem ülkesinde yaşıyoruz ve bir numaralı problemimizin bu olduğunu kabul etmeliyiz. ‘Deprem olacak mı? Olmayacak mı? Nasıl olacak?` sorularını değil de depremin olacağı kesin, ‘Biz inşaat mühendisleri buna nasıl bir karşı direnç göstereceğiz? Nasıl karşısında duracağız?` bu sorular üzerinde ilerlememiz gerekiyor." dedi.

Türkiye`nin coğrafi konumu nedeniyle yaşadığı depremleri hatırlatan Doç. Dr. Avşar şunları söyledi: "Bu deprem olacak, bu deprem olduğunda bizim yapılarımız ne kadar hasarla atlatacak? Geçtiğimiz 100 yılda 130 tane büyük deprem olmuş ve 110 binden fazla canımızı depremde kaybetmişiz bu gelişmiş olan bir ülkede kabul edilebilecek bir durum değil. Büyük bir sorun. Biz yıllık ürettiğimiz paranın yüzde 1`ini depremlere harcıyoruz. Ülkemizin 3`te 2`si, nüfusumuzun 4`te 3`ü, endüstri merkezlerimizin, enerji santrallerimizin 4`te 3`ü tehlikeli bölgede aslında son 50 yılda yapılan işlere baktığımızda planlamada bir sıkıntı var".

2019 itibariyle Deprem Yönetmeliğinde, Deprem Tehlike Haritası kavramının öne çıkacağını kaydeden Doç. Dr. Özgür Avşar, tasarım yapılan binanın koordinatları girilerek deprem tehlikesinin o parametrelerden belirleyeceğini vurguladı.

‘Deprem Yönetmeliği`ne göre, Büyük Deprem`de yapılan tasarımların yıkılmadan hasarlı şekilde ayakta kalması bekleniyor` diyen Doç. Dr. Avşar, hasarlı yapıların yıkılıp yapılmasının maliyetli olduğunu bu nedenle onarımın da bir seçenek olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Avşar, laboratuvar üzerinde yaptıkları deneysel çalışmaları katılımcılara aktararak sorularını yanıtladı. 

 


Okunma Sayısı: 41

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır