NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBESİ, BURSA ÇEKİRGE ALİ OSMAN SÖNMEZ HASTANESİ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLEDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 TEMMUZ 2019, PAZARTESİ   

26

İMO BURSA ŞUBESİ, BURSA ÇEKİRGE ALİ OSMAN SÖNMEZ HASTANESİ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLEDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.11.2018 10:47:46  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.11.2018 10:46:41

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube üyeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından 100 yatak ve üzeri hastanelerde kullanılmaya başlanan deprem izolatörlerini yerinde inceledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube üyeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından 100 yatak ve üzeri hastanelerde kullanılmaya başlanan deprem izolatörlerini yerinde inceledi.

İMO Bursa Şubesi, inşaat mühendislerinin teknik bilgi ve birikimini arttıracak faaliyetleri sürdürmeye devam ediyor. Bursa Çekirge 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi şantiyesine teknik gezi düzenleyen İMO Bursa Şubesi, inşaat mühendislerinin deprem izolatörlerini yerinde görmesini sağladı. İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Yönetim Kurulu Sekreter üyesi Mustafa Er, Yönetim Kurulu Üyesi Korhan Başaralı`nın da katıldığı teknik gezide çalışmalar hakkında bilgi alan inşaat mühendisleri inşaatlarda kullanılan deprem izolatörlerini inceledi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü`nde görevli İnşaat Yüksek Mühendisi Feyzullah Demirbağ, proje hakkında gerçekleştirdiği sunumda, özellikle hastane binalarının depremlerde hasar görmemesi gerektiğinden hareketle Sağlık Bakanlığı tarafından 100 yatak ve üzeri hastaneler için deprem izolatörü uygulamasına geçildiğini söyledi. Demirbağ, yaklaşık 260 bin metrekare kapalı alana sahip Bursa Çekirge Ali Osman Sönmez Hastanesi`nde kullanılan izolatörlerin yerli üretim gerçekleştiren TİS firmasından temin edildiğini vurguladı. Projede sürtünmeli sarkaç türünde 923 izolatörün kullanılacağını kaydeden Demirbağ, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi`nin taşınacağı hastane ile ilgili şunları söyledi:

"Bodrum ve zemin kat ile birlikte 13 kat olacak olan hastane 1228 yatak kapasitesine çıkabilecek durumda. Ayrıca bu projede mekanik tesisatın izolatörü engellememesi ve deprem anında hasar görmemesi için de özel önlemler aldık."

Demirbağ, deprem izolatörleri hakkında teknik bilgi verdikten sonra Dido Ray AŞ. -Demce AŞ. İş Ortaklığı Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Akın Cananoğlu ile birlikte inşaat mühendislerine izolatörlerin yapılara uygulanma aşamalarını gösterdiler.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak da, Demirbağ ve Canaoğlu`na teşekkür ederek, böyle projelerin mühendisler için eğitim alanı olduğunu belirtti. Hastane yapılarının deprem anında ve sonrasında da hizmet vermeyi sürdürmesi gerektiğini hatırlatan Albayrak, izolatörlerin kullanımının deprem sonrası ayakta kalması gereken yapılarda kullanımının artması gerektiğini sözlerine ekledi. 

 


Okunma Sayısı: 103

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır