NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK, İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİNE KATILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 HAZİRAN 2019, PAZARTESİ   

33

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK, İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİNE KATILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 11.12.2018 17:25:47  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.12.2018 17:25:21

BUSKİ tarafından düzenlenen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri`nde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, ölümlü iş kazalarının önüne geçebilmek için vurdumduymazlığın sona ermesi gerektiğini belirterek, `Ülkemizde ‘Bana bir şey olmaz` düşüncesi hakim. Artık bu vurdumduymazlığın ortadan kaldırılması gerekli. Bunu da ancak işçi sağlığı ve iş güvenliğini bir kültür olarak toplumumuza yerleştirilebilirsek sağlayabiliriz. Ne kadar kontrol ederseniz edin, yasaları, yönetmelikleri, en katı kuralları çıkartırsanız çıkartın bu kültür yerleşmedikçe iş kazalarından kurtulmamız mümkün değil` dedi.

BUSKİ tarafından düzenlenen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri`nde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, ölümlü iş kazalarının önüne geçebilmek için vurdumduymazlığın sona ermesi gerektiğini belirterek, "Ülkemizde ‘Bana bir şey olmaz` düşüncesi hakim. Artık bu vurdumduymazlığın ortadan kaldırılması gerekli. Bunu da ancak işçi sağlığı ve iş güvenliğini bir kültür olarak toplumumuza yerleştirilebilirsek sağlayabiliriz. Ne kadar kontrol ederseniz edin, yasaları, yönetmelikleri, en katı kuralları çıkartırsanız çıkartın bu kültür yerleşmedikçe iş kazalarından kurtulmamız mümkün değil" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi`nin katkılarıyla BUSKİ tarafından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri düzenlendi.

Seminer açılışında konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, işçi sağılığı ve iş güvenliğinin 6331 sayılı Kanun ile Türkiye gündemine girdiğini belirterek, ölümlü iş kazalarında Türkiye`nin Avrupa`da birinci olduğunu vurguladı.  Bu verinin Türkiye için acı verici olduğunu dile getiren Albayrak, "Ülkemizde ‘Bana bir şey olmaz` düşüncesi hakim. Artık bu vurdumduymazlığın ortadan kaldırılması gerekli. Bunu da ancak işçi sağlığı ve iş güvenliğini bir kültür olarak toplumumuza yerleştirilebilirsek sağlayabiliriz. Ne kadar kontrol ederseniz edin, yasaları, yönetmelikleri, en katı kuralları çıkartırsanız çıkartın bu kültür yerleşmedikçe iş kazalarından kurtulmamız mümkün değil" dedi.

BAŞKAN ALBAYRAK: "GSMH`NIN YÜZDE 4`Ü ORANINDA KAYIP"

İş kazalarının dalgınlık, acelecilik, emniyet tedbirlerini uygulamama, şakalaşma aşırı hız, ihmalkarlık, tehlikeli çalışma, kasıt gibi birçok nedeni bulunduğunu ifade eden Başkan Albayrak şu uyarılarda bulundu:

"İş kazaları ülkemizin Gayri Safi Milli Hasılası`nın yüzde 4`ü oranında maddi kayıplara sebep oluyor. Bu korkunç bir rakam. İş kazaları, eğitimlerle ve İş Sağlığı Güvenliği kültürü ile ortadan kaldırılabilir.  Meslek hastalıklarının yüzde 100`ü ortadan kaldırılabiliyorsa iş kazalarındaki ölüm oranlarının yüzde 98`i önlemlerle ortadan kaldırılabilir. Ama bununun için çok çalışmalıyız. Vurdumduymazlık ve bana bir şey olmaz düşüncesini zihnimizden uzaklaştırdığımız zaman en azından dünyada ön sıralardaki yerimizi başkalarına devretmiş olacağız."

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO)Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şube Başkanı Burak Özgen de, iş kazalarında hayatını kaybeden meslektaşlarının acısını hala yaşadıklarını belirterek, bu kazaların tekrarlanmaması için tüm çalışanların bu eğitimleri alması ve sürekliliğinin sağlanması gerektiğini söylediler.

BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi açılış konuşmalarının ardından, İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, HKMO Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak, EMO Bursa Şube Başkanı Burak Özgen`e teşekkür plaketi vererek katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 52

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır