NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU`NUN KARTAL`DA YIKILAN BİNA İÇİN AÇIKLAMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 MAYIS 2019, PAZAR   

39

İMO BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU`NUN KARTAL`DA YIKILAN BİNA İÇİN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 15.02.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.02.2019 16:02:14  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.02.2019 16:01:01

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU’NUN KARTAL’DA YAŞANAN FACİANIN ARDINDAN TEKNİK ELEMANLARIN GÖZALTINA ALINIP TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI;

İstanbul Kartal`da aniden çökerek 21 vatandaşımızın yaşamını yitirmesine neden olan Yeşilyurt Apartmanı ülke gündemine oturdu. İMO Bursa Şubesi olarak Türkiye`deki 99 öncesi inşa edilen yapıların güvenli olmadığını defalarca dile getirdik. Envanter çalışmalarının geciktirilmeden yapılması gerektiğini üstüne basa basa söyledik. Fakat ne yazık ki sesimizi duyuramadık.

Kartal`da yaşanan acılar bu sürecin bir sonucudur. Şimdi yine kamuoyundan gelen tepkileri azaltmak için suçlu aranmaktadır. Elbette ki yargının görevi asıl sorumlular, suçluları bulup cezalandırmak, adaleti sağlamaktır. Fakat yapı ruhsatı 1992 yılında verilen, 1995 yılında ise kaçak katlar eklenerek, yapım aşamasında kalitesiz malzeme kullanılan, kaçak katlarına izin verilen ve zemin katında kolon kesilen Yeşilyurt Apartmanı`ndaki facianın ayak sesleri nedense bugüne kadar duyulmamıştır.

Binayı yapan ve daha sonra kaçak kat ekleyen müteahhit firma, kaçak kat yapılmasına göz yuman belediyeye, kolonları kestiği iddia olunan dükkan sahiplerine dokunulmazken, teknik elemanların gözaltına alınarak tutuklanması bize 1999 Marmara Depremi sonrasını hatırlattı. Depremin ardından bir daha bu acıların yaşanmaması için kanunlar, yönetmelikler çıkartıldı, sözler verildi ve o dönemde binaların çökmesine neden olan asıl suçlular cezalandırılmadan bu günlere gelindi. Gerçek suçlular göz ardı edilerek günah keçisi ilan edilen teknik elemanların suçlanması yeni acıların önüne geçmeyecektir. Gerçek adaleti sağlamak için vatandaşlarımızın yaşamını yitirmesine neden olan tüm sorumlular ortaya çıkartılarak cezalandırılmalıdır.

Ayrıca mevcut binaların bir an önce hızlı değerlendirme teknikleriyle değerlendirilmesi ve Yeşilyurt Apartmanı gibi binaların tespit edilmesi gelecekte olabilecek faciaların önüne geçecektir.

 

İnşaat Mühendisleri Odası

Bursa Şubesi Yönetim Kurulu

 

 


Okunma Sayısı: 71

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır