TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ULUSLARARASI 10. BETON KONGRESİ BAŞLADI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

03 TEMMUZ 2020, CUMA   

22

ULUSLARARASI 10. BETON KONGRESİ BAŞLADI

    Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.05.2019 16:19:20  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.05.2019 16:06:36

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile İMO İstanbul Şubesi`nin birlikte Prof. Dr. Turhan Yaşar Erdoğan anısına 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası 10. Beton Kongresi başladı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile İMO İstanbul Şubesi`nin birlikte Prof. Dr. Turhan Yaşar Erdoğan anısına 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası 10. Beton Kongresi başladı.

İMO Bursa Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası 10. Beton Kongresi açılışı BAOB Yerleşkesi Oditoryum Salonunda yapıldı. Açılışa, AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu`nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve inşaat mühendisi katıldı.

Açılışta konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, İstanbul ve Bursa Şube olarak 10. Beton Kongresini ilk defa Uluslararası nitelikte gerçekleştirdiklerini belirterek, Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler  temasıyla gerçekleşecek olan Kongre`nin inşaat mühendisliği alanına teknik ve bilimsel açıdan son derece faydalı olacağını kaydetti.

Kongrede 76 bildiri sunulacak

76 bildirinin sunulacağı kongre ile ilgili şunları söyledi: "Şehirlerimizdeki çarpık ve plansız yapılaşmanın adeta tek suçlusu olarak görülen beton malzemesinin aslında inşaat sektörünün temel girdilerinden ve ana malzemelerinden birisi olduğunu, son derece ekonomik, yararlı bir ürün olduğunu kongremiz süresince daha iyi anlayacağız. Beton sektörü, 50 bin kişiye yaklaşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Bu itibarla 1989 yılından bu yana her 4 senede bir düzenlenmiş ve bu sene Bursa`mızın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan beton kongresini sektör ve meslek gurubu olarak oldukça önemsiyoruz. İkisi davetli konuşmacı olmak üzere İsviçre, Hindistan, Azerbaycan, Malezya, İran, Polonya, Hollanda, Pakistan ve Cezayir`den kongremize katılan misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Suna, "Güvensiz bir yapı stokumuz var"

İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna da, Prof. Dr. Turhan Yaşar Erdoğan`ın meslek alanına değerli katlılar sağladığını ifade ederek, onun anısına düzenlenen Kongre`nin ahde vefa olduğunu kaydetti.

1999 Marmara Depremi`nin nitelikli betonun önemini ortaya çıkarttığını vurgulayan Başkan Suna, Türkiye`de yapı stokunun güvenli olmadığına işaret etti. Suna, yapı stokunun güvenli olmadığı bir ülkede betonun önemini ve niteliğinin iyi anlatılması gerektiğini belirterek, "Nitelikli beton üretiminin önemi arttı. Kongrede buna katkı sağlayacaktır. Türkiye hazır beton kullanımına 1976 yılında başladı. Kıta Avrupası`nda 1900`lü yıllarda başlanırken Türkiye`de bu kadar geç başlaması sorgulanmalıdır. Günümüzde Türkiye beton dayanımında Avrupa ortalamasının üstündedir. Beton teknolojilerindeki gelişmelerle de nitelikli ve estetik beton üretimi artmıştır" dedi.

İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, kongrenin, yapı sektörü ve inşaat mühendisleri için önemli bilgi birikimi sağlayacağını, kongreler sayesinde birlikteliğin artacağına dikkat çekti.

Genel Başkan Gökçe, kaliteli agrega kullanımına dikkat çekti

Mevcut yapı stokunun deprem güvenlikli olmadığını söyleyen Gökçe,  "Ülkemizde yaklaşık olarak 20 milyon mertebesinde konut stoku var. Ayrıca kamu yapıları ve endüstri tesisleri var. bunların büyük çoğunluğu beton malzemesi kullanılarak yapılan yapılardır. Yapılarımız orta büyüklükte bir depremde bile ciddi ölçüde hasar alıyorlar. Bu yapıların önemli bir kısmı mühendislik hizmeti almadan kaçak ve denetimsiz bir şekilde üretilmiştir. Ayrıca yapılarımız depremi beklemeden kendi kendine yıkılıyor. Kısa bir süre önce İstanbul Kartal`da çöken Yeşilyurt Apartmanı`nda 21 insanımızı kaybettik. İstanbul ve Bursa gibi kentlerimizin yaşayacağı bir depremi düşünmek bile istemiyorum. Ayrıca İstanbul`da çökme tehlikesi olan birçok bina bugün boşaltılıyor" dedi.

Kaliteli agrega kullanımının önemine dikkat çeken Gökçe, "Beton malzemesi ve türevlerinin çok daha iyi bilinerek kullanılmasının sağlanması, yapı stokumuz açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca beton teknolojisinde ortaya çıkan gelişmeler, inşaat mühendislerini ve beton üreticilerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Betondan beklenen koşulların yerine getirilmesi için kaliteli bir agreganın kullanılması zorunludur. Beton, betonarme bir yapının önemli bir bileşenidir" diye konuştu

Kongrenin sponsorlarından olan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği adına konuşan CEO İsmail Bulut, beton bariyerler ve geçirimli beton ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Bulut, beton bariyerlerle 10 yılda hayatını kaybeden 75 bin kişinin kurtarılabileceğini ve motosiklet ile yapılan kazaları yüzde 36 azaltabileceğini vurguladı. Denizli`de geçirimli beton uygulaması yaptıklarını anlatan Bulut, yaklaşık 50 yıllık ömrü olan bu malzeme ile yağmur sularını toprakla buluşturarak sel ve taşkınların önüne geçilebileceğini ifade etti.  

99 depreminden sonra betonun önemi anlaşıldı

Kongrenin ana sponsoru Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay da, Türkiye`de hazır beton sektörünün önemli bir gelişim gösterdiğini dile getirerek, yapı üretim sürecinde betona ciddi önem verilmesi gerektiğini ve 1999 Depremi sonrası betonun kalitesinin ne denli önemli olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Programa katılan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, şehir için sivil toplum kuruluşları, sanayiciler, işadamları ve belediyelerin bir bütün olduğunu dile getirerek, İnşaat Mühendisleri Odasının yapıcı eleştirileri ile kendilerine her zaman katkı sunduğunu söyledi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kaliteli, sürdürülebilir ve enerji tüketimi daha az olan beton üretiminin önemine dikkat çekerek, yapı güvenliği açısında da betonun uluslararası  standartlara uygun olması gerektiğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Beton üretiminin 100 milyon metreküpü geçtiği ülkemizde beton en önemli yapı malzemesi diyerek, Bursa`yı el birliği ile güzel bir yere taşımak için çalışacaklarını kaydetti.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç de, meslektaşlarına bu kongreyi düzenledikleri için teşekkür ederek, şehirleri inşa etmekte kullanılan beton ile ilgili değerli bilgilerin paylaşılacağını ve tüm inşaat mühendisliği öğrencilerinin de bunda faydalanması gerektiğini dile getirdi.

İlk gün 5 oturum gerçekleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu`nun selamlama konuşması yaptığı kongrenin açılış kısmında; Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hulusi Özkul, Prof. Dr. Turhan Erdoğan anısına Prof. Dr. Mustafa Tokyay, Prof. Dr. Sinan Erdoğan, Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir de birer konuşma yaptı.

Kongrede 3 gün boyunca 18 oturum düzenlenecek. 

 

 


Okunma Sayısı: 148

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.