TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ KÜLTÜR GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 TEMMUZ 2020, PERŞEMBE   

29

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ KÜLTÜR GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.07.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.07.2019 23:00:30  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.07.2019 11:16:41

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, 700 yıllık tarihe sahip dağ köyü Gelemiç`i gezerek, Bursa`nın tarihi güzelliklerinden birisi keşfetti.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, 700 yıllık tarihe sahip dağ köyü Gelemiç`i gezerek, Bursa`nın tarihi güzelliklerinden birisi keşfetti.

İMO Bursa Şubesi, Bursa`nın tarihi güzelliklerini üyelerine tanıtmak ve farkındalık oluşturmak için kültür gezileri düzenliyor. Keles`in tarihi köylerinden Gelemiç`i tanımak ve tanıtmak için gerçekleştirilen geziye inşaat mühendisleri aileleri ile birlikte katıldı. Kerpiç evleri ve dar sokakları ile tarihi dokusunu korumaya çalışan Gelemiç`in yapılarını inceleyen mühendisler doğal güzelliklerinde tadını çıkarttı. İçinden yol geçen evleri, doğa ile bütünleşmiş yapıları fotoğraflama fırsatı bulan mühendisler Bursa`nın böyle tarihi güzelliklerinin korunması ve tanıtılması gerektiğini söylediler.

BAŞKAN ALBAYRAK: "AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK"

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Bursa`nın doğal güzellikleri ve tarihi ile iç içe geçmiş bir şehir olduğunu vurgulayarak, "Bunları korumak için gezmek, görmek gerekli. Üyelerimiz bilinçlensin, tarihimizin korunmasında farkındalık oluşsun istiyoruz. Tarihimizi, doğal güzelliklerimizi tanıtan gezilerimizi sürdüreceğiz. Gelemiç`te bu köylerimizden birisi ve tarihi dokunun korunması gelecek nesillerimize aktarılması önemli. İnşaat mühendisleri olarak bunun için çalışacağız" dedi.

Köyün tarihi hakkında bilgi veren Gel-Der Kurucu Başkanı Mehmet Altınışık, Osmanlı`nın ilk kurduğu köylerden birisi olan Gelemiç`teki evlerinin nasıl yapıldığını anlattı. Atalarından kalan mirası korumak için çalıştıklarını ifade eden Altınışık, kerpiç evlerin doğallığını bozmadan, köyü tanıtmak ve turizme kazandırmak istediklerini kaydetti.

Gezi boyunca İMO Bursa Şube üyelerine Gelemiç Mahalle Muhtarı Ahmet Dikmen, Gel-Der Dernek Başkanı Rıdvan Erim`de eşlik ederek, köyü turizme kazandırmak için yapılan çalışmaları anlattı.

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 124

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.