İMO BURSA ŞUBE ULAŞIM KOMİSYONU RAPORU: ACEMLER’DE YAPILAN UYGULAMALAR YÜKÜ ARTTIRIYOR

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Küçükkayalar, Şube Ulaşım Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre Acemler’de devam eden trafik rahatlatma çalışmalarının yeni yükler getirdiğini belirterek, bu örülmelerin sorunu gidermekten öte arttırdığını vurguladı.

Eklenme Tarihi: 01/07/2022

İMO Bursa Şube Ulaşım Komisyonu, Acemler’de trafik yükünü hafifletmek için yapılan çalışmaları değerlendiren bir rapor hazırladı. Komisyon raporunu açıklayan İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Küçükkayalar, Acemler’de yapılan düzenleme aşamalarını ve tespitleri şöyle aktardı:

“Bursa'da Acemler Bölgesi hali hazırda tek merkez hüviyetiyle trafiğin en sıkıntılı ve yoğun olduğu bölge konumunda. Kentimizdeki bütün ana akslar burada birleşiyor. Trafiği rahatlatmak, hızlandırmak adına etap etap açılışlar yapılan bölgede daha önce, İzmir Yolu ve Mudanya istikametinden gelen araçların Acemler Kavşağını kullanmadan Mudanya ayrım kavşağını takiben Hayran Caddesi, Bursa Ali Osman Sönmez Hastanesi, Odunluk ve Hüdavendigar Mahallesi istikametine gitmelerine imkan sağlayacak köprü ve bağlantı yollarındaki çalışmalar tamamlanmıştı. Şimdi ise Mudanya Kavşağı’nda Odunluk, Dikkaldırım ve Beşevler yönünden gelen araçların, ‘stadyumun yanından’ şehir merkezi yönüne bağlantısını sağlayacak kol hazırlanıyor. Uzun süredir bekliyordu. Akaryakıt fiyatları ile trafikte özel araç sayısı düşüp buna birde yaz rehaveti eklenince Büyükşehir Belediyesi bu kolu açmak için çalışmalara hız verdi. Bundan sonra ise yapılacak bağlantı viyadüğü ile bölgeden geçen araçların Mudanya ve İzmir istikametine doğrudan bağlanması amaçlanıyor. Mudanya Yolu bağlantısına yapılacak 220 metrelik köprü imalatı için 39 kiriş montajı yapılacak.”

“ACEMLER KAVŞAĞINA YENİ SORUN EKLENECEK”

Acemler’ deki mevcut durumu ve sorunu aktaracak olursak; İzmir yolundan gelen trafiğin bir kısmı Yakın Çevre Yoluna girmek için sağa yönelirken, Mudanya yolundan gelen trafiği engellemekte, Mudanya yolundan gelen ve şehre doğru giden trafik de yaklaşım şeritleri bitmeden sola yanaşmaya çalışmaktadır. Üstelik bu hareketler 300-400 metrelik bir alan içinde gerçekleşmektedir. Aynı durum karşı yönde de yaşanmakta, Kafkas’ın önünden çıkan araçlar sola girmeye çalışırken şehir merkezinden gelen araçlar Mudanya yoluna girmeye çalışmaktadır. Çevre Yolundan gelip Acemler Kavşağı’ndan İzmir Yoluna giren araç sola geçmek isterken bir diğeri BUSKİ yönüne geçmek istemektedir.  

“YANLIŞLAR DEVAM EDİYOR”

Geçen yıl Acemler Kavşağına direksiyonel kol yapılması düşünülmüş, uyarılar üzerine bu büyük yanlıştan dönülmüştür. Fakat tamamlanması için çalışmaların hızlandırıldığı Odunluk/Dikkaldırım bağlantısı ile ne yazık ki buna bir adet daha örülme eklenmiş olacak. Kent içindeki trafiği düzenleme vaatleri ile birlikte yanlış uygulamalarla trafik sorunu geçmişten günümüze artarak devam ediyor. Acemler bölgesinin yükünü azaltmamız gerekirken, BursaRay aktarma istasyonu olarak Santral Garaj/Kent Meydanı istasyonu yerine Bursaspor/Acemler istasyonu seçilmiş, stadyum ve hastane bölgeye taşınmış, Bursaspor Stadı, Ali Osman Sönmez Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi'ndeki otobüs peronları ve Eski Batı Garajı’ndan işleyen Dağ ilçeleri minibüs ve otobüsleri Acemler'de stat yanına açılan alana taşınmış, Acemlerin karşı tarafında, Yunuseli Havalanı yolu üzerinde 7 emsalle yapılan yüksek katlı binaların yaratacağı trafik sıkışıklığı hesaplanmadan yapılaşmaya izin verilmiştir. Trafiği rahatlatma amacıyla yapılacağı açıklanan bu uygulama da bölgedeki sorunlara yenisini ekleyecektir. Devam eden bu örülme sorunuyla Acemler’in yükü arttırılacaktır. Yani safralardan kurtulmak amaçlanması gerekirken tam tersi Acemlerin ve Mudanya ayrım kavşağının yüküne yük eklenmiş olacak. 

  • İMO Bursa Şube Baskanı Kucukkayalar2.jpg
  • Acemlerde Yürütülen Çalışmadan Görüntüler 1.jpeg
  • Acemlerde Yürütülen Çalışmadan Görüntüler 2.jpeg
  • Acemlerde Yürütülen Çalışmadan Görüntüler 3.jpegTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası