ÖDÜNÇ?TEN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ KAMPANYASI ve YAPI ENVANTERİ ÇALIŞMALARINA DESTEK

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulunu ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, ?Her Şantiyeye Bir Şef? kampanyasına destek vererek, deprem zararlarını en aza indirmek için yürütülen çalışmalar için teşekkür etti.

Eklenme Tarihi: 05/03/2021

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulunu ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, ?Her Şantiyeye Bir Şef` kampanyasına destek vererek, deprem zararlarını en aza indirmek için yürütülen çalışmalar için teşekkür etti.

BAOB Yerleşkesi`ndeki Şube binasında AK Parti Bursa Milletvekili İnşaat Yüksek Mühendisi Atilla Ödünç`ü ağırlayan İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Elif Kibar Topcu, Sayman Üyesi Cevat Şahin, Şube çalışmaları hakkında bilgi verdi.  İMO Bursa Şube tarafından hazırlanan yapıların deprem güvenliğine yönelik envanter çalışması ve şantiye şefliği kampanyası hakkında görüş alışverişinin bulunulduğu ziyarette Şube Başkanı Albayrak, destekleri için Ödünç`e teşekkür etti.

BAŞKAN ALBAYRAK: "İMZACILIĞIN KALDIRILMASI GEREKLİ"

Albayrak, şantiye şefliği ile ilgili geçmiş yıllarda belediyelere yazı ilettiklerini belirterek, "Mevzuattaki eksiklik nedeniyle inşaat mühendisi ve mimarların dışındaki mühendislik alanları da şantiyelerde görev alabiliyor. Şantiyenin güvenliği ve işçi sağlığı açısından inşaat mühendisi ve mimar dışında şantiye şefinin hizmet verilmemesi gerekiyor. En önemli noktalardan birisi de imzacılığın kaldırılması ve her şantiyeye bir şefin görevlendirilmesi" dedi.

Yapı envanteri ile ilgili de çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Albayrak, "Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu ile görüşlerimizi paylaştık. Raporumuzu hazırlıyoruz, tamamlandığında ilgili kurumlara ve yetkililerimize ileteceğiz" diye konuştu. Albayrak ayrıca, yapıların depreme dayanıklılığını tespit etmek için envanter çalışmalarının da ivedilikle başlatılması gerektiğini vurguladı.

MİLLETVEKİLİ ÖDÜNÇ: "ŞANTİYE ŞEFLİĞİ KAMPANYASINI DESTEKLİYORUM"

İMO Bursa ziyaretinde gündeme dair açıklamalarda bulunan AK Parti Bursa Milletvekili İnşaat Yüksek Mühendisi Atilla Ödünç de, deprem öncelikli bir yapılaşma, şehirleşme ve bilinçlenmenin ilk hedef kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Ödünç kampanya ile ilgili şunları söyledi:

"Yaşamın ilk anından bugüne inşa vardır. İnşa ve inşaat sektörü; İnşaat Mühendisliği teknikleri ve İnşaat Mühendisleri ile güçlenirken, Türkiye bu alanda küresel bir takdire sahiptir. Elbette  ?Her Şantiyeye Bir Şef` kampanyasını meslek bilinci ve gelişen dünya şartları ölçeğinde destekliyorum. Türkiye`nin de yeterliklerini güçlendirmesi için bu adım önemlidir. Bugün burada İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi`ni ziyaret etmekte ki ana amacımda budur. Hem deprem gerçeğine güçlü ve adresinde bir bakış açısı oluşturmak, hem de sizlerin çağrılarına kayıtsız olmadığımızı ifade etmek için yanınızdayım. Ağır pandemi koşullarının hızla aşılması ile Türkiye Büyük Millet Meclisi daha rahat çalışma temposuna kısa sürede ulaşacak. İnşaat Mühendisleri Odası olarak Genel Başkanımızdan, Şube Başkanlarımıza ve üyelerimize kadar hepinizi Ankara`da ağırlamaktan onur duyacağım." 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası