İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 MAYIS 2021, PERŞEMBE   

30

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK: “GENÇ İNŞAAT MÜHENDİSLER İŞSİZLİK VE BORÇLAR ARASINDA SIKIŞMIŞ DURUMDA”

    Yayına Giriş Tarihi: 21.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 21.10.2020 15:38:34  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.10.2020 15:37:18

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, işsizlik ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları ile karşı karşıya kalan genç inşaat mühendislerinin zor durumda olduğunu belirterek, `Türkiye`nin lokomotif sektörü inşaatın yaşadığı dar boğaz nedeniyle işsizlik özellikle genç meslektaşlarımızın en büyük sorunu oldu. İş bulmakta zorlanan mühendisler sektörün yeniden hareketlendirilmesini beklerken KYK borçlarının affı ya da taksitlendirilmesi umut verici olacaktır` dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, işsizlik ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları ile karşı karşıya kalan genç inşaat mühendislerinin zor durumda olduğunu belirterek, "Türkiye`nin lokomotif sektörü inşaatın yaşadığı dar boğaz nedeniyle işsizlik özellikle genç meslektaşlarımızın en büyük sorunu oldu. İş bulmakta zorlanan mühendisler sektörün yeniden hareketlendirilmesini beklerken KYK borçlarının affı ya da taksitlendirilmesi umut verici olacaktır" dedi.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak`ın, üniversite mezunlarının yaşadığı KYK borçlarının yeniden gündeme gelmesinin ardından inşaat sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle işsiz kalan genç meslektaşlarının sorunlarını duyurmak için yaptığı açıklama şöyle:

Medeniyetler inşa eden inşaat mühendislerinin sayısı ülkemizdeki istihdam ihtiyacının çok üzerine çıkmıştır. Bununla birlikte üniversite sayılarının artması ve taban puanlarının da iyice düşmesi ile yeterli mühendislik eğitimi almamış niteliksiz mezun sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Türkiye`de 2019 yılında başlayan ekonomik sorunlar nedeniyle inşaat sektörü sürdürülemez hale geldi. Türkiye`nin lokomotif sektörü inşaatın yaşadığı dar boğaz nedeniyle işsizlik özellikle genç meslektaşlarımızın en büyük sorunu oldu. Sektörün 2020 yılında hareketlenmesini beklerken pandemi nedeniyle gelişen süreç umutları yeniden söndürdü. Genç meslektaşlarımız büyük umutlarla okullarından mezun olduklarında işsizlik ile karşı karşıya kalıyor. Ayrıca iş bulmak için çaba harcayan genç meslektaşlarımızın hesaplarına bankalar tarafından KYK borcu nedeniyle ipotek konulmuş durumda. Şuan işsizlik ve borçları arasında sıkışmış çözüm bulunması için seslerini duyurmaya çalışıyorlar. İş bulmakta zorlanan mühendisler sektörün yeniden hareketlendirilmesini beklerken KYK borçlarının affı ya da taksitlendirilmesi umut verici olacaktır. Devletimizin gençlerimize bu desteği sağlayarak sektör yeniden canlanana kadar geçen sürece katkı sağlayacağına eminiz.

 

 

 


Okunma Sayısı: 124

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.