İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

30 KASIM 2021, SALI   

37

İMO BURSA ŞUBESİ YUNUSELİ HAVAALANI İLE İLGİLİ ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 29.01.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.01.2021 16:54:18  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.01.2021 16:53:47

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Yunuseli Havaalanı ile ilgili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş`ın arazinin ikiye bölündüğü açıklamasını değerlendirerek, Şube olarak arazinin tamamının rekreasyon alanı olarak Bursalıların kullanımına sunulması taleplerini yinelediklerini söyledi.

·        İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK:

"YUNUSELİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMAMIZI YİNELİYORUZ"

"KAYGILARIMIZ ARTIYOR"

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Yunuseli Havaalanı ile ilgili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş`ın arazinin ikiye bölündüğü açıklamasını değerlendirerek, Şube olarak arazinin tamamının rekreasyon alanı olarak Bursalıların kullanımına sunulması taleplerini yinelediklerini söyledi.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Yunuseli Havaalanı ile ilgili gündeme gelen son durum ile ilgili şu açıklamada bulundu;

Bursa`mızın büyük bir değeri olan Yunuseli Havaalanı arazisi, geçmişten günümüze kadar dayanan ve Bursa halkının ne olacağını merakla beklediği bir gündem oluşturmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş`ın konu ile ilgili dün basına verdiği demecinden öğrendiğimiz kadarıyla bu arazi ikiye bölünmüş durumda. Yaklaşık 750 dönümlük bir kısmı yani; havaalanının pistlerini kapsayan bölümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilmiş olduğunu öğrendik.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızın "Yunuseli`yi Bursa`ya kazandıracağız" açıklamalarının hemen ardından arazinin bir kısmının Bakanlığa geçmesi gelecekle ilgili kaygılarımızı arttırmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak 09.09.2020 tarihinde yaptığımız basın açıklaması ile bu arazinin Bursalıların kullanımına sunulmak üzere rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi talebimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugün aynı talebimizi bir kez daha yineliyoruz.

"Yunuseli Havaalanı arazisinin de bu yönde değerlendirilmesi ve kentimize REKREASYON alanı olarak kazandırılması gereklidir. Hatta yakın çevresindeki Mihraplı ve Botanik Park ile entegre bir fonksiyon kazandırılarak çeşitli sportif aktivitelerin yapılabileceği ve gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz güzel bir eser oluşturulabilir."

Sayın Belediye Başkanımızın "Yunuseli`de Bursa`yı üzecek bir şey olmayacak. Burası Bursalıların yaşam alanı olacak" şeklindeki demecini Bursamıza ve Bursalılara verilmiş bir söz olarak kabul ediyor ve destekliyoruz.

Ancak arazinin ikiye bölünerek, ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilen kısmında, ne de diğer kısmında nasıl bir tasarrufta bulunulacağı konusunda belirsizlik olması Bursa kamuoyunu rahatsız ediyor. Bakanlığımızdan bu bölgeyi imara açmak yerine, Bursalıların faydalanabileceği sosyal donatı alanı olarak tahsis etmesini bekliyoruz.

Zira bugüne kadar Ankara`dan Bursamız için verilen kararların olumsuz sonuçlarını kent ve kentliler olarak yaşadık ve yaşıyoruz. Doğanbey TOKİ bu konuda ki en acı örnektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Okunma Sayısı: 54

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.